Vařím bez masa, ale hlavně bez vegety, bez kečupu, bez eidamu, bez mrazáku a bez mikrovlnky. A překvapivě se to dá jíst.

neděle 30. prosince 2012

Lečo

Suroviny na dvě porce
bílá paprika - dvě větší
rajče - čtyři střední
cibule - jedna větší
vejce - jedno celé
olej, sůl

Cibuli, papriky i rajčata nakrájíme na malé kousky. V hrnci nejdříve zeslkovatíme na oleji cibuli, pak přidáme papriku a po chvíli i rajčata. Přikryjeme pokličkou a na mírném ohni dusíme asi 15 minut než je zelenina měkká. Zeleninu pak osolíme a vmícháme do ní rozšlehané vejce. Chvíli ještě mícháme a až vejce zatuhne a směs zahustí, je hotovo. Podáváme s čerstvým chlebem.

Slaný štrůdl

Suroviny na tři velké porce
listové těsto chlazené
vejce - 5 celých
nakládaná kapie - dvě vrchovaté lžíce
sterilovaný hrášek - dvě vrchovaté lžíce
sterilovaný okurek - dva velké
sezamové semínko - dvě lžičky
dijonská hořčice
cibule - jedna menší
gouda (nebo jiný kvalitní tvrdý sýr) - 100 g
sůl, petřelka, olej na smažení

Na troše oleje necháme zhnědnout cibulku, přidáme čtyři rozšlehaná vejce. Osolíme, přidáme trochu petrželové natě (nasekané čerstvé nebo sušené) a uděláme mazlavější míchaná vajíčka. Odstavíme a do směsi přidáme hrášek, kapii a pokrájené okurky.

Na lehce pomoučeném válu rozválíme těsto. Placka by měla mít tvar obdélníku a z jednoho balíčku kupovaného chlazeného těsta by měly vyjít dvě tenké. Plát těsta potřeme po celé ploše hořčicí, poklademe vaječnou směsí a posypeme nahrubo nastrouhaným sýrem. Postup opakujeme i s druhým plátem.

Hotové štrůdly dáme vedle sebe na plech vyložený pečícím papírem, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sezamem. V troubě předehřáté na 200°C pečeme dozlatova asi 20 minut. Podáváme teplé i studené.

neděle 23. prosince 2012

Vánočka

Suroviny na jednu vánočku
polohrubá mouka - 500 g
máslo - 110 g
cukr - tři vrchovaté lžíce
droždí - půl kostičky
mléko - 2 dcl
vejce - 2 žloutky do těsta, jedno celé vejce na potření
hrst rozinek a hrst mandlí
citronová kůra, špetka soli

Těsto
Nejdříve si zaděláme kvásek (špetka cukru a půl deci vody, rozmíchat, rozdrobit kvasnice, přidat lžíci mouky, zamíchat, dát na teplo). Do zadělávací mísy si odvážíme mouku, přidáme cukr, nastrouháme trochu citronové kůry a nakonec špetku soli. Ohřejeme mléko a rozmícháme v něm žloutky. Rozpustíme si máslo. Do sypké směsi pak nalijeme kvásek, mléko a máslo. Asi pět minut vařečkou "zaděláváme", přidáme rozinky a vypracujeme těsto, které pak necháme pod utěrkou v míse dvě hodiny kynout na teplém místě.

Pletení
Vykynuté těsto na vánočku si rozdělíme na 9 dílů následovně: nejdříve na dvě poloviny - z jedné uděláme čtyři stejně velké části, z druhé tři střední a dvě malé. Ze čtyř největších bude základna. Vyválíme z nich rukama čtyři válečky o něco tlustší než palec, vyrovnáme vedle sebe a na jednom konci smáčkneme dohromady. Vezmeme váleček nejvíc vlevo a neseme ho směrem do prava POD - NAD - POD. Opět vezmeme váleček co zůstal nejvíc vlevo a neseme ho pod první, nad druhým a pod třetí. Postup opakujeme až je upletená celá základna. Konce opět slepíme k sobě a celé přeneseme na plech vyložený pečícím papírem. Druhé patro pleteme ze tří středních válečků jako cop. Malíkovou hranou ruky uděláme veprostřed základny mělký žlábek a položíme do něj "cop". Poslední patro uděláme tak, že dva nejtenčí válečky (ale nejdelší) dáme těsně vedle sebe, položíme každou ruku na jeden konec a válíme/kroutíme proti sobě. Vzniklého hada položíme na druhé patro vánočky a jeho konce zahneme přes konce vánočky až dospodu pod první patro.

A nakonec
Potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme nasekanými mandlemi a jednotlivá "patra" vánočky zajistíme párátky, aby se při kynutí nerozjela. Než se trouba rozpálí na 200°C, tak nám vánočka ještě trochu vykyne. V rozpálené troubě ji pečeme dohněda a až se zapíchnutá špejle nelepí.

pátek 21. prosince 2012

Svařák s pomerančem

Suroviny na čtyři hrnky
červené víno - 0,7 l (dávám Modrý Portugal)
třtinový cukr - 4 polévkové lžíce
med - dvě lžíce
pomeranč - jeden menší
čaj - 2 dcl rooibosu nebo ovocného čaje
koření: 4 hřebíčky, kousek skořice, jeden badiánek

Na dno hrnce dáme trochu vody a cukr, rozpustíme a povaříme. Přidáme koření a zalijeme vínem. Víno pomalu ohříváme, dosladíme medem, naředíme čajem nakonec přidáme nakrájený pomeranč.

Svařáčku můžeme dodat říz ještě velkým panákem rumu, medoviny nebo bylinného likéru.

Vánoční omáčka z Valašska

Recept je od prababičky z Karolinky. Já jsem se ho naučila od své babičky a už přes deset let ho každé Vánoce dělám. Dědeček mi vždycky vyprávěl, jak o svátcích chodili chlapi po návštěvách a ochutnávali kdo má jakou "máčku", jaká je víc perníková nebo trnková.

Postupem času jsme původní recept trochu zmodernizovali, takže už je příprava relativně jednoduchá. Udělám si zeleninový vývar, přecedím, v části rozmíchám povidla (místo vaření a pasírování sušených trnek) a zahustím perníkem. Povařím a rozmixuju až je omáčka hladká, teprve PAK přidám všechny ořechy a rozinky. Celková doba přípravy je něco přes tři hodiny.

Podává se vychlazená jako dezert po štědrovečerní večeři a pak kdykoli během svátků. V lednici by vydržela i týden, ale většinou je "sežrána" dřív i přesto, že základní recept je na šest litrů.



pátek 14. prosince 2012

Medové perníčky

Suroviny
hladká mouka (dávám špaldovou) - 650 g
moučkový cukr - 250 g
jedlá soda - 2 kávové lžičky
perníkové koření - 3 kávové lžičky
kakao - čtyři kávové lžičky (nemusí být)
máslo - 50 g
med - 100 g
vejce - 5 celých (4 do těsta a 1 na potírání)

Sypké věci (mouku, cukr, koření a sodu) dobře promícháme a přidáme rozehřáté vlažné máslo, tekutý med a čtyři rozšlehaná vejce. Vypracujeme těsto a necháme v lednici odpočinout.

Rozválíme na pomoučeném vále a pečeme na 180° jen krátce (menší tvary asi tři minutky). Po vytažení z trouby hned potíráme rozšlehaným vejcem.

Poleva
moučkový cukr - 200 g
bílek - jeden
citronová šťáva - jedna lžíce
škrob - jedna lžíce (nemusí být)

Moučkový cukr je potřeba hodně jemně přesát. Smícháme ho se škrobem, přidáme bílek a citronovou šťávu a šleháme. Ideálně elektrickou metličkou nebo v robotu, v nejhorším i vařečkou v ruce... ale dlooouho. Poleva má správnou konzistenci když po nabrání na lžičku jen neochotně kydne zpátky do mísy.

Kornoutky vyrábím z pečícího papíru. Ustřihnu si z něj co největší čtverec. Ten pak přehnu na trojúhelník, ten na menší trojúhelník a ten ještě jednou. Rozříznu nožem podle skladů a vzniklé trojúhelníky zatočím do kornoutů. Jak? Jednoduše všechny tři rohy trojúhelníku dostanu k sobě tak, že pravý úhel bude veprostřed a ostré jeden zepředu a jeden zezadu. Špička kornoutku tak vznikne veprostřed nejdelší strany trojúheníku. Tři cípy trojúhelníku přehnu, aby se kornoutek nerozbalil - dva dovnitř a jeden ven. Naplním dvěma lžičkami polevy, zabalím a ustřihnu špičku.

Inspirace na zdobení zde: