Vařím bez masa, ale hlavně bez vegety, bez kečupu, bez eidamu, bez mrazáku a bez mikrovlnky. A překvapivě se to dá jíst.

úterý 24. prosince 2013

Kokosový salám

Suroviny

TĚSTO:
dětské piškoty - 250 g
cukr moučka - 100 g
kakao - 30 g
silná černá káva - hrnek
rum - 2 lžíce

NÁPLŇ:
cukr moučka - 100 g
máslo - 150 g
kokos - 80 g
rum - lžíce

Piškoty umeleme, smícháme s cukrem, kakaem a rumem, hněteme rukou a postupně přilíváme kávu než vznikne pružné těsto. To rozdělíme na 4 díly. Vezmeme jeden díl, pod i nad těsto dáme potavinovou fólii a vyválíme obdélník (tloušťka cca 3-5 mm). Horní fólii sundáme a těsto potřeme náplní umíchanou z kokosu, cukru, změklého másla a rumu. Za pomoci spodní fólie zarolujeme, rovnou do ní salám zabalíme a dáme do lednice.

Když salám zatuhne, krájíme až těsně před podáváním na cca půl centimetru silná kolečka.

neděle 17. listopadu 2013

Lilek s paprikou a bulgurem

Suroviny cca na tři porce
lilek - jeden menší
žlutá paprika - jedna větší
cibule - jedna střední
bílé fazole - 100 g (buď v plechovce, nebo přes noc namočené a 40 min vařené)
loupaná rajčata - jedna plechovka
smetana - 100 ml 30%
bulgur - 150 g
drcený kmín, celá skořice, snítka koriandru
cukr, sůl, pepř, olej

Začneme lilkem, který nakrájíme na tenká kolečka, nemusíme solit ani nechat "vypotit". Papriku rozřízneme napůl a zbavíme semínek. Na plech na pečící papír pak vyskládáme lilek a půlky papriky, postříkáme olivovým olejem a grilujeme v troubě dokud lilek nezměkne a paprika nezčerná.

Papriku necháme v igelitovém pytlíku zapařit a po vychladnutí oloupeme. Společně s lilkem pak pokrájíme na malé kousky. Bulgur dáme do misky a zalijeme vařící voudou (měl by být cca centimetr pod hladinou).

Na lžíci oleje osmahneme půlkolečka cibule, přidáme kmín, skořici, lilek a papriku. Chvilku společně mícháme a přihodíme fazole. Přidáme ještě plechovku rajčat, dochutíme solí, pepřem, popř. i lžičkou cukru a zjemníme smetanou. Krátce povaříme, přihodíme nasekanou hrst koriandru a úplně nakonec vmícháme bulgur.


sobota 19. října 2013

Polévka z červené řepy

Suroviny na dvě větší porce
červená řepa - dvě střední
mrkev - jedna větší
brambora - jedna střední
cibule - jedna větší
rajčatový protlak - čtyři velké lžíce
olej, sůl, pepř, ocet

Nejdříve si připravíme zeleninu. Cibuli nakrájíme na půlkolečka, mrkev a bramboru na kostičky. Řepu oloupeme, nakrájíme na tenké pltky a ty potom na proužky.

Na troše oleje osmahneme cibuli do hněda. Přidáme řepu, zasmahneme, přidáme protlak a ještě chvíli zasmahneme. Zalijeme vodou nebo zeleninovým vývarem a vaříme než je řepa na skus - poloměkká. Pak teprve přidáme mrkev, brambory, sůl a pepř. Když je zelenina měkká, dochutíme ještě octem a je hotovo.


čtvrtek 3. října 2013

Karbanátky z červené čočky

Suroviny na dvě větší porce
červená čočka - 200 g
mrkev - jedna střední
cibule - jedna střední
vejce - jedno
česnek - jeden silnější stroužek
majoránka, drcený kmín, sůl, pepř
strouhanka (dávám kukuřičnou)
olej na smažení

(tvrdý sýr - 50 g)

Cibuli nakrájíme najemno a osmahneme na lžíci oleje. Přidáme čočku, zalijeme vodou a uvaříme do měkka (cca 10 minut). Mezitím si do misky nastrouháme nahrubo mrkev, prolisujeme česnek a vmícháme jedno vejce.

Uvařenou čočku slijeme a rozmixujeme. Vzniklou hutnou kaši přidáme do misky k mrkvi, dochutíme pepřem, solí, lžičkou majoránky a lžičkou drceného kmínu. Zbývá už jen doladit konzistenci přisypáváním strouhanky a kdo má rád, může přidat i tvrdý sýr. Hmota musí být dostatečně tuhá, aby se z ní daly v ruce tvarovat placičky.

Placičky ještě lehce obalíme ve strouhance a osmahneme krátce z obou stran na pánvi, jen než zezlátnou. Podáváme s bramborovou kaší nebo salátem.



pondělí 19. srpna 2013

Květák na mozeček

Suroviny na dvě porce
květák - půlka středního
vejce - dvě celá
cibule - jedna střední
brambory - 16 malých
kmín, sůl, pepř, petrželka
máslo, olivový olej

Troubu předehřejeme na 230°C. Omyjeme brambory a v misce promícháme se dvěma lžícemi oleje a lžičkou soli. Na plechu na pečicím papíře pečeme asi 40 minut. Květák rozebereme na menší růžičky, propláchneme a vaříme v osolené vodě s kmínem než změkne (cca 10 min).

Cibuli nakrájíme na malé kostičky a na másle osmahneme do hněda. Přidáme slitý květák a rozšlehaná vejce (s trochou soli a pepře). Na závěr můžeme přidat ještě hrst nasekané petržele.

Podávat můžeme ještě s kyselou okurkou nebo zeleninovým salátem.


neděle 18. srpna 2013

Brambory se špenátem

Suroviny na dvě porce
brambory - čtyři střední
čerstvý špenát - jeden svazek (větší mísa plná očištěných listů)
česnek - jeden stroužek silnějšího
vejce - 4 celá (na dvě omelety)
citronová šťáva, sůl, pepř, kmín, olivový olej

Brambory důkladně omyjeme, i se slupkou nakrájíme na malé kostičky a v osolené okmínované vodě uvaříme do měkka.

Špenátové listy zbavíme stonků, propláchneme a dáme na 3 až 4 minuty do vroucí vody. Pak špenát z vody vyndáme a ještě horký pokrájíme na menší kousky.

V míse pak smícháme špenát, brambory, dvě lžíce oleje, prolisovaný česnek, malou lžičku citronové šťávy, sůl a pepř. Podávat můžeme jako přílohu, výborně se hodí třeba k vaječné omeletě.

PS: Jedná se v podstatě o chorvatské jídlo "blitva", ale ten název mi moc chutě nedělá :-)


pondělí 24. června 2013

Jahody s mascarpone

Suroviny na čtyři porce
čerstvé jahody - 200 g
mascarpone - 250 g
smetana na šlehání - 200 ml
cukrářské piškoty - 10 kusů
cukr (třtinový) - tři lžíce
silná káva - jeden menší hrnek

Nejdříve uvaříme kávu, pak smícháme mascarpone s cukrem. Vyšleháme smetanu a lehce zamícháme do mascarpone. Do skleniček nebo vyšších misek potom klademe piškoty namočené v kávě, krém, jahody, krém, piškoty, krém a nahoru zase jahody. Necháme ztuhnout v lednici a podáváme.

sobota 8. června 2013

Špagety se zeleným chřestem

Suroviny na dvě porce
špagety (používám šafránové) - cca 250 g vařených
bazalkové pesto - lžíce
olivový olej - lžíce
zelený chřest - 8 až 10 stonků
parmazán na posypání
sůl, pepř

Chřestu odkrojíme dřevnaté spodky (asi 3 cm) a zbytek nakrájíme na dvoucentimetrové špalíčky. V osolené vroucí vodě necháme chřest jen dvě tři minutky a slijeme. Na pánvi si rozehřejeme olivový olej, přihodíme chřest, opepříme a přidáme pesto. Když se vše prohřeje, přidáme uvařené těstoviny. Špagety necháme před servírováním chvíli v pánvi nasávat olej s chutěmi a vůněmi bazalky a chřestu. Podáváme posypané parmazánem.

čtvrtek 30. května 2013

Vegetariánské restaurace v Praze

Vytvořila jsem mapu vegetariánských restaurací v Praze. Pokud znáte nějakou, která v mapě není, napište a ráda ji přidám. Pokud naopak některá z uvedených nefunguje, odstraním.


Zobrazit místo Vegetarian restaurants na větší mapě

úterý 28. května 2013

Wrap s ředkvičkami a čedarem

Suroviny na jednu porci
tortila
gervais (nebo jiný smetanový sýr) - 100 g
čedar - dva plátky
ředkvičky - 4 kusy
baby špenát - dvě hrsti

Tortilu namažeme sýrem, na něj rozvrstvíme rovnoměrně lístky špenátu a posypeme ředkvičkami na půlkolečka. Navrch položíme plátky čedaru, srolujeme, rozpůlíme, podáváme.

neděle 26. května 2013

Indické sabdží

Suroviny na dvě porce
mrkev - jedna větší
celer - čtvrtka středního
petržel - jedna menší
květák - čtyři větší růžičky
brambory (nebo batáty) - dva střední
koření: dva bobkové listy, lžička kurkumy, půllžička kari, lžička hořčičného semínka, lžička koriandru, dvě zrníčka nového koření, špetka muškátového květu, špetka římského kmínu, sůl a pepř (když mi dochází koření, základ je semínko, bobkový list a kurkuma)
máslo - dvě lžíce

Na másle zpěníme koření, přidáme zeleninu na kostky, lehce osmahneme a zalijeme vodou. Vody stačí asi jen dva centimetry, zakryjeme pokličkou a na mírném ohni vaříme cca 30 minut. Odkyjeme a necháme vyvařit vodu aby směs zhoustla. Nakonec osolíme a podáváme s rýží, pitou, nebo samotné.

Možná obměna: Sabdží dělám z různých druhů zeleniny, někdy přidám cuketu, někdy pórek a nakonec ještě vmíchám několik lžic uvařené cizrny.


pondělí 20. května 2013

Chřestový koláč s bazalkou

Suroviny
listové těsto - hotové nebo domácí, na jeden plech
bílé fazole - 1 konzerva
kešu natural - 1/4 hrnku
dijonská hořčice - 1 lžíce
bazalkové pesto - 1 lžíce (dobré a ne moc drahé mají třeba v DM)
šťáva z citronu - 3 malé lžičky
mléko (dávám sojové) - 2 lžíce
zelený chřest - cca 20 až 22 výhonků
sezamová semínka - 1 lžička
olivový olej
sůl, pepř
(vejce na potření)

Zapneme troubu na 220°C. Rozválené těsto dáme na pečící papír na plech (okraje můžeme potřít rozšlehaným vajíčkem, ale netřeba). Pak si připravíme pastu. Kešu, slité fazole, hořčici, pesto a citronovou šťávu rozmixujeme dohladka (např. tyčovým mixérem v úzké nádobě). Přidáme mléko, opět promixujeme a hotovou pastu rovnoměrně rozetřeme na těsto (necháme cca 1cm okraje).

Chřestu odkrojíme tvrdé spodky a pokud je mladý a tenký, necháme tak. Pokud jsou stonky tlustší a vláknitější, zhruba do třetiny délky oškrábeme škrabkou. Jednotlivé chřesty pak klademe na těsto střídavě špičkou nahoru a dolu. Lehce osolíme, opepříme, zakápneme olivovým olejem a posypeme sazemem. Koláč dáme do trouby, snížíme teplotu na 200° a pečeme dokud okraje těsta nezezlátnou a chřest nezměkne (cca 25 minut).

Podáváme ještě teplé.

středa 1. května 2013

Indická polévka z červené čočky

Suroviny asi na čtyři porce
řapíkatý celer - dva řapíky
mrkev - jedna větší
cibule - jedna větší
loupaná rajčata - půl plechovky
červená čočka loupaná půlená - cca 200 g
zázvor - lžíce čerstvého strouhaného
česnek - dva stroužky
kari - jedna malá lžička
koriandr - půl malé lžičky
olej, sůl, voda nebo vývar

Na oleji zesklovatíme cibuli na kostičky, přidáme zázvor, česnek, koření a rajčata. Vše necháme chvíli restovat. Zalijeme vodou nebo vývarem, přidáme kolečka mrkve, pokrájený celer a nakonec i čočku. Vaříme dokud zelenina nezměkne - tedy cca 20 minut. Osolíme a podáváme.

pondělí 29. dubna 2013

Tvarohové jahodové knedlíky se zakysanou smetanou

Suroviny asi na 20 knedlíků
měkký tvaroh - jedna kostka, NE vanička
hladká špaldová mouka - jeden hrnek
vejce - jedno celé

jahody - 20 kusů
zakysaná smetana - 300 g
třtinový cukr - jedna lžíce
špetka skořice

Z tvarohu, mouky a vejce vypracujeme těsto. Rukama z něj vyválíme dlouhou šišku, kterou rozdělíme na 20 dílků. Z každého dílku pak uděláme placičku, do které zabalíme jahodu. Hotové knedlíky pokládáme na pomoučenou podložku. Jakmile máme všechny hotové, vaříme asi 10 - 15 minut v osolené vodě. Mezitím si rozmícháme v misce zakysanou smetanu se lžící cukru a špetkou skořice a je hotovo!

čtvrtek 7. března 2013

Makovník

Suroviny
vejce - jedno
třtinový cukr - 1 hrnek
špaldová mouka - 1 hrnek
mléko - 1 hrnek
mletý mák - 1 hrnek
kypřící prášek - 1 pytlík

Smícháme sypké suroviny, přidáme vejce rozmíchané v mléce a nalijeme do formy nebo na plech. Pečeme na 180° C cca 30 minut, podle výšky těsta. Já používám silikonovou formu, jinak je ale potřeba plech vymazat a vysypat.

úterý 26. února 2013

Cupcakes

Suroviny na 20 kapkejků
máslo - 160 g
třtinový cukr - 150 g
špaldová mouka - 240 g
vejce - 4 celá
kypřící prášek - 2 lžičky
mléko - 80 ml
sůl - velká špetka

Do změklého másla vmícháme cukr a vejce. Smícháme mouku se solí a práškem do pečiva. Do máslové směsi přidáváme postupně střídavě po troškách mouku a mléko. Formičky na muffiny vyložíme papírovými košíčky, lžící do nich naplníme těsto (asi do dvou třetin výšky) a pečeme cca 15 min na 180°C.
Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu a troubu je dobré zapnout těsně před přípravou těsta, aby se stihla vyhřát.


Suroviny na krém
máslo - 150 g
mléko (nebo sojový čokonápoj) - 250 ml
vanilkový cukr
čokoládový pudink - jeden
čokoláda na vaření - 100 g

V 250 ml mléka uvaříme podle návodu pudink a dokud je ještě horký, vmícháme nasekanou čokoládu. Nalijeme do misky, přikryjeme potravinářskou fólií (aby se neudělal škraloup, připlácneme ji přímo na povrch pudinku) a necháme vychladnout. Do změklého másla zašleháme nejprve vanilkový cukr a potom vychladlý pudink.


úterý 12. února 2013

Celerová pomazánka

Suroviny
celer - půlka středního
gouda - 100 g
vejce - jeden žloutek
hořčice - jedna lžíce
med - malá lžička
balsamikový ocet - malá lžička
olej - slunečnicový nebo olivový
sůl

Nejdříve si uděláme domácí majonézu. V misce metličkou rozmícháme žloutek s hořčicí a pomalu při míchání přilíváme olej. Mícháme a mícháme, čím víc přidáme oleje, tím je majonéza hustší. Nakonec přidáme balsamikový ocet, med a sůl. Celer a sýr nastrouháme najemno, smícháme s majonézou a je hotovo. Výborně chutná na domácím chlebu!

neděle 10. února 2013

Zeleninová polévka s cizrnou

Suroviny na čtyři porce
mrkev - jedna větší
petržel - jedna menší
celer - čtvrtka menšího
kapusta - čtvrtka menší
cizrna - tři lžíce předem uvařené, nebo plechovkové
máslo, sůl, petrželka

Kořenovou zeleninu nakrájíme na malé kostičky, osmahneme na másle a zalijeme vodou. Přidáme kapustu pokrájenou na proužky a osolíme. Jakmile zelenina změkne, přidáme cizrnu, krátce povaříme a ozdobíme petrželkou.

Fenykl pečený s batáty a sušenými rajčaty

Suroviny na dvě porce
čerstvý fenykl - jedna hlíza
červená cibule - jedna střední
batát - jedna hlíza
sušená rajčata - pět kusů
balsamikový ocet - jedna lžíce
máslo, olej, sůl
(parmazán)

Fenykl očistíme (odřízneme zelené konečky a odloupneme poškozené slupky) a nakrájíme na tenká půlkolečka. Stejně nakrájíme i cibuli. Na lžíci oleje fenykl s cibulí osmahneme než začnou hnědnout. Batát oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. Sušená rajčata také pokrájíme na malé kostičky. Do zapékací misky vymazané máslem pak nasypeme opečenou cibuli s fenyklem, rajčata i batáty. Osolíme, opepříme, posypeme posekanými zelenými výhonky fenyklu, přidáme navrch plátek másla a lžíci octa a dáme do trouby předehřáté na 200°C asi na 15 minut. Jídlo je hotové jakmile batáty změknou.

Před koncem pečení lze ještě posypat strouhaným parmazánem.

středa 23. ledna 2013

Chleba

Suroviny
hladká mouka - 3 hrnky (ideálně pšeničná chlebová, na obrázku pšeničná celozrná s žitnou)
sůl - 1,5 až 2 lžičky
drcený kmín - 1 až 2 lžičky
sušené droždí - 1 lžička
voda - 1,5 hrnku

Suchou směs dobře promíchejte, přidejte vodu a vařečkou/rukama vypracujte hutné těsto. Nechte 8 až 12 hodin kynout. Po nakynutí vyklopte na pomoučený vál a rozetřete do obdélníku cca 2 cm silného a nechte ještě 15 minut odpočinout. Pak obdélník přeložte na třetiny zepředu a zezadu, a pak na třetiny zprava a zleva. Znovu nechte odpočinout, tentokrát 60 minut. Po půl hodině zapněte troubu na 230 stupňů. Jakmile uplyne 60 minut, vyklopte bochánek do pekáčku či pečící mísy, přiklopte pokličkou a pečte 30 minut (poklička není tak nutná). Pak sundejte pokličku a pečte ještě 15 minut. V průběhu pečení potírejte povrch chleba vodou.

sobota 19. ledna 2013

Palačinky se špenátem

Suroviny na náplň šesti palačinek
čerstvý baby špenát - 100 g
smetana 30% - 100 ml
červená cibule - jedna malá
sůl
olej nebo máslo
parmazán

Suroviny na palačinky ZDE

na troše oleje nebo másla osmahneme tenká půlkolečka cibule, přidáme lístky špenátu, lehce posolíme a zalijeme smetanou. Necháme chvíli "probublat", aby smetana zhoustla. Hotovou směsí potřeme vždy jen půlku palačinky, posypeme strouhaným parmezánem a přeložíme napůl a ještě napůl. Výborné jsou teplé i studené.

pondělí 7. ledna 2013

Růžičková kapusta na másle

Suroviny
čerstvá růžičková kapusta
máslo
sůl

Růžičky kapusty omyjeme, očistíme (odřízneme sem tam škaredý lístek) a rozřízneme na poloviny. Na pánvi rozehřejeme větší množství másla a smažíme kapustičky nejdříve řezem dolů. Když zhnědne, otočíme a ještě chvíli dosmažíme. Na talíři ještě posypeme solí a podáváme. Ideální na večerní zobání, nebo jako příloha k čemukoli.

pátek 4. ledna 2013

Palačinky

Suroviny na šest palačinek
vejce - jedno
hladká mouka (dávám špaldovou) - 100 g
mléko (dávám sojové) - 200 ml
olej na smažení

zakysaná smetana
marmeláda

Z mouky, vejce a mléka vymícháme metličkou hladké těsto. Smažíme na oleji z obou stran, potřeme marmeládou a zakysanou smetanou, smotáme a podáváme.

Možná obměna: Palačinky se špenátem

čtvrtek 3. ledna 2013

Pizza

Suroviny na čtyři velké pizzy

hladká mouka - 1 kg
kvasnice - jedna kostka
vlažná voda - 600 ml
lžička soli, lžička cukru

V malé misce necháme vzejít kvásek - trocha vlažné vody, malá lžička cukru, rozdrobit kvasnice, přidal lžíci mouky, zamíchat a dát na teplo. Do kila mouky zamícháme lžičku soli, vzešlý kvásek a nakonec 600 ml vlažné vody. Nejdřív vařečkou a pak i rukama uhněteme poměrně tuhé těsto, přikryjeme utěrkou a dáme na pět hodin kynout. Po pěti hodinách těsto z mísy vykydneme, rozdělíme na čtyři bochánky a necháme ještě hodinu kynout.

Během poslední hodiny kynutí je ideální čas připravit si všechny suroviny na obložení pizzy, rajčatový základ, sýr, vál, roztopit troubu atd. Já dělám nejraděj jen s mozzarellou a bazalkou:

Rajčatový základ: Dvě rajčata, jednu cibuli a stroužek česneku nakrájíme nadrobno. Chvilku podusíme na olivovém oleji, přidáme oregáno, osolíme a necháme vychladnout.
Na obložení: 125 g mozzarelly nakrájet na plátky a posypat bazalkou

Troubu rozpalte co to dá, 250° a víc a pečte jen 8 až 10 minut.